– Niezwykły jest uśmiech drugiego człowieka – wywiad z detektywem Dariuszem Korganowskim z firmy Top Detektyw

Kto powinien zwrócić się o pomoc do prywatnego detektywa?

Tak naprawdę o pomoc zwraca się każdy. Są to zarówno osoby prywatne jak i  przedsiębiorstwa. Jeśli mamy na myśli sektor prywatny, są to problemy natury rodzinnej, ale również jest wiele spraw o podłożu kryminalnym. Szeroko pojęty biznes zwraca się też o pomoc z zakresu spraw gospodarczych. Rozpiętość problematyki jest bardzo duża. Zaginięcia, uprowadzenia, ale też potrzeba sprawdzenia partnera czy partnerki.

Jak wygląda praca prywatnego detektywa i cały proces śledztwa?

Praca detektywa to tak naprawdę cała doba, siedem dni w tygodniu. Oczywiście ktoś może pomyśleć, że to niemożliwe ale tak po prostu jest. I oczywiście środowisko detektywistyczne jest coraz większe, ale fachowców jest coraz mniej. Ten zawód wymaga wielu wyrzeczeń i poświęceń. To nie jest praca w trybie ośmiu godzin. Należy pamiętać, że są to ciężkie godziny obserwacji, analiz i zbierania materiału dowodowego. W momencie kiedy ten materiał jest, trzeba przygotować dokumenty w sposób należyty do postępowania procesowego. Takie sprawy wymagają wielogodzinnych czynności. Proces śledztwa jest długofalowy i niejednokrotnie skupiamy się na elementach nieoczywistych, co później daje wymierne efekty

Czy korzystają Państwo ze specjalistycznych narzędzi podczas prowadzenia śledztwa?

Ustawa o usługach detektywistycznych nie daje nam możliwości o jakich sobie marzymy. Podczas wykonywania tego zawodu musimy wykorzystać przede wszystkich własne doświadczenie, które zostało zdobyte w wieloletniej pracy w różnego rodzaju służbach. Naszym głównych narzędziem pracy jest nasza wiedza. Natomiast narzędzia jakie wykorzystujemy, mając tutaj na myśli sprzęt specjalistyczny, oczywiście są. Osobiście w naszym biurze detektywistycznym Top Detektyw jest flota kilkunastu samochodów, w tym specjalistyczne samochody obserwacyjne, korzystamy również z profesjonalnej formy zbierania obrazu audio i video.  

Detektyw Dariusz Korganowski, www.topdetektyw.pl

Jakie były najbardziej niezwykłe przypadki z którymi mieli Państwo do czynienia podczas pracy?

Przez ostatnie kilka lat przeprowadziliśmy masę spraw różnego kalibru i formatu, przypadków było wiele. Jeśli chodzi o niezwykłe sytuacje zdarzają się one codziennie. Nam zawsze największą radość sprawia zadowolenie klienta. Niezwykłe jest, kiedy po czterdziestu latach dziecko odnajduje biologicznych rodziców, niezwykłe jest kiedy zaginiona osoba wraca do domu, niezwykłe jest kiedy okazuje się, że mogliśmy pomóc. Niezwykły jest uśmiech drugiego człowieka.

Jakie cechy powinien mieć dobry detektyw?

Przede wszystkich dobry detektyw musi posiadać dobry warsztat. Zdobyte wyszkolenie i praktyka są tutaj niezwykle ważna. Człowiek nie przystosowany do skrajnych warunków pracy nie będzie wiedział jak pracować. Zdobyta wiedza i doświadczenie są kluczowe. Oczywiście cechy charakteru są równie ważne, musimy umieć analizować sytuację, potrafić działać w stresie, posiadać umiejętności poznawcze, być kreatywnym. Dobry detektyw potrafi przewidzieć sytuację, zaplanować działanie i wykonać je. Każdy powinien znać podstawy prawne, ale w naszej ocenie powinien być też w tym kierunku wykształcony. Jeśli komuś wydaje się, że będzie biegał z aparatem za kimś i już jest detektywem, to niestety rynek zweryfikuje taką osobę. Działając w tej branży tyle lat spotkaliśmy się z dokumentacją detektywów i możemy na tym przykładzie powiedzieć, że jeśli ktoś prowadzi warzywniak i się na tym zna, to powinno tak zostać ponieważ detektywów bez doświadczenia jest wielu. 

Jak zostaje się profesjonalnym, prywatnym detektywem?

Dzisiaj zostaje się dosyć łatwo ponieważ po deregulacji zawodu, każdy może nim zostać. Tak naprawdę należy przedstawić dokumenty z badań psychologicznych i psychiatrycznych, skończyć kilka godzin kursu specjalistycznego, wystąpić z wnioskiem o licencję i po pozytywnej weryfikacji przez Policję otrzyma się dokumenty uprawniające do pracy. Problem właśnie polega na tym , że jest za mała baza szkoleniowa i osoby, które wczoraj pracowały w sklepie dzisiaj chcą być detektywami. Nie posiadają absolutnie żadnej wiedzy merytorycznej, oglądają programy telewizyjne, gdzie przedstawiany obraz to fikcja i niejednokrotnie przekaz fałszywy. Polecam wszystkim którzy chcą wykonywać ten zawód żeby przeszły praktyki u zawodowych detektywów z doświadczeniem zdobytym w służbie.

Wykop!

2 Komentarze

  1. Tylko ta fota … i ta ściema z „narzędziami” ja bym napisał jak jest … ale reszta 100% racja. Pozdrawiam – lenin z wrocka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
*