Po weekendzie – 23.11.2015 r.

uznanie autorstwa: Piotr Drabik CC 2.0

Poniedziałkowe popołudnie to dobry czas na podsumowanie tego, co zdarzyło się w ostatnich dniach, szczególnie tych (dla większości) wolnych od pracy. A działo się – zarówno w Polsce, jak i w całej Europie.

Polska polityka zdecydowanie przyspieszyła po ostatnich wyborach, które w bezprecedensowy sposób wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zyskując samodzielną większość parlamentarną – po raz pierwszy po roku 1989. Przypomnijmy, że z tą opcją polityczną związany jest także prezydent. W Europie i na świecie z kolei dynamikę wydarzeń kreują fakty związane z islamskim zagrożeniem terrorystycznym.

Wrocław centrum polskiej kontrowersji

Informowaliśmy już o spaleniu kukły przypominającej Żyda, trzymającego flagę Unii Europejskiej, przy okazji manifestacji antyislamskiej, która odbyła się w ubiegłą środę na wrocławskim rynku. W sobotę Wrocław po raz kolejny stał się areną ideologicznego sporu, który znalazł swoje odzwierciedlenie na ulicy. Tym razem pod Teatrem Polskim pojawili działacze licznych organizacji narodowych i patriotycznych, którzy postanowili zaprotestować przeciwko wystawieniu na deskach tej instytucji spektaklu „Śmierć i dziewczyna”. Przede wszystkim młodzi ludzie usiłowali zablokować wejście do teatru, jednak szybko zostali ujęci przez policję, która podejmuje w ich sprawie czynności. W sprawie wypowiedział się także Piotr Gliński, ale o tym już poniżej…

Profesor i dziennikarka

Wczoraj wieczorem na antenie TVP Info w programie „Minęła dwudziesta” gościem Karoliny Lewickiej był prof. Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz wicepremier w rządzie Beaty Szydło. Od początku między ministrem a dziennikarką dochodziło do spięć – w opinii wielu komentatorów prowadząca zachowywała się skandalicznie, co rusz przerywając i ostro atakując Glińskiego. Wicepremier zapowiedział, że tego typu formuła publicystyczna niedługo dobiegnie końca, w wyniku reformy mediów publicznych. Dziennikarka zarzucała ministrowi wprowadzenie cenzury prewencyjnej, w kontekście jego listu do marszałka województwa dolnośląskiego, w którym żądał wstrzymania premiery spektaklu w formie anonsowanej przez jego reżyserkę. Najbardziej intrygujące i kontrowersyjne jest to, że już w parę godzin po programie Lewicka została zawieszona jako pracownik TVP przez jej prezesa. Trzeba przyznać, że reakcja była natychmiastowa. W mediach przeciwnych obecnej władzy trwa prawdziwa histeria…

Komitet Centralny Obrony Demokracji

Tymczasem „Gazeta Wyborcza” triumfalnie obwieściła powstanie Komitetów Obrony Demokracji, które mają grupować tysiące Polaków obawiających się dyktatury, jaka zagraża naszej ojczyźnie pod rządami PiS. Gazeta Adama Michnika radośnie obwieściła wczoraj, że w grupie na facebook’u już ponad 30 tys. osób jest członkami grupy KOD. Ta reakcja jest chyba idealnym przykładem tego, jak bardzo establishment jest oderwany od rzeczywistości. Nie trzeba być przecież starszym specjalistą ds. social media – a wystarczy być przeciętnym polskim nastolatkiem – żeby wiedzieć, że lajki, udostępnienia i komentarze nie mają przełożenia na… nic. Wystarczy chyba wspomnieć, że najbardziej popularnymi polskimi politykami na FB są Janusz Korwin-Mikke (735 tys. lajków) i Zbigniew Stonoga (420 tys. – kilkukrotnie więcej, niż ilość głosów oddanych na niego w wyborach), a dopiero za nimi plasuje się Andrzej Duda (ok. 400 tys. – prawie dwa razy mniej, niż JKM, który nie przekroczył progu wyborczego. Poza tym trudno nie zauważyć, że dużą część członków grupy stanowią rozmaite internetowe „trolle”.

Strach i terror

Wielu komentatorów twierdzi, że mamy do czynienia z przewartościowaniami i zmianami – końcem Europy, jaką znaliśmy. Dziś w Brukseli dzieci nie poszły do szkół i utrzymywany jest stan najwyższego zagrożenia terrorystycznego. Dochodzi do strzelanin. Służby wciąż próbują znaleźć jednego z przywódców islamskiego spisku, który doprowadził do paryskich zamachów terrorystycznych. Czy jednak jest jakieś wyjście z sytuacji? Czy dla zachodu nie jest już za późno? Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że zagrożenie terrorystyczne dla naszego kraju oceniane jest nadal jako niewielkie.

Wykop!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
*