Najinteligentniejsze zwierzęta świata

Od lat naukowcy są zaciekawieni badaniami nad inteligencją zwierząt. Co może okazać się dla nas niezwykłe, wiele ze zwierząt potrafi rozpoznawać swoje odbicie w lustrze, kontrolować swoje emocje czy komunikować się językiem ciała.

Na pierwszym miejscu znajdują się szympansy. Ich materiał genowy jest zgodny z ludzkim w aż 98,5%, więc cały czas budzą ogromne zainteresowanie wśród naukowców. Szympansy mają zdolność do koncentracji, potrafią korzystać z narzędzi, rozumieją bardzo dobrze swoje gesty, a postawione przed lustrem rozpoznają swoje odbicie i są jego świadome. Szympansy komunikują się ze sobą gestami, które można zauważyć podczas obserwacji stada tych zwierząt. Potrafią między innymi powiedzieć sobie “przestań”, “chodź ze mną” czy “weź to”, a komunikaty wysyłają poprzez przykładowe podnoszenie rąk lub uderzanie dłonią lub nogą w ziemię. Po przeprowadzonych testach pamięci krótkotrwałej wykazano, że szympansy przewyższają ludzi w kwestii zapamiętywania i odczytywania ciągu cyfr.

Na drugim miejscu są delfiny, które są najbardziej inteligentnymi zwierzętami wodnymi. Zwierzęta te, tak samo jak szympansy używają narzędzi, rozpoznawać swoje odbicia w lustrze, świetnie się ze sobą komunikują, a także potrafią się wzajemnie nauczać. Zwykle inteligencje zwierząt oblicza się porównując proporcje między mózgiem a masą ciała. Mimo iż delfiny mają stosunkowo niewielkie mózgi, niektórzy uważają, że przewyższają inteligencją nawet szympansy. Ich kora mózgowa jest mocno pofałdowana, co daje więcej połączeń pomiędzy neuronami. Delfiny wiążą się ze sobą do końca życia, a także często pomagają rannym lub chorym osobnikom, pomagając utrzymać się na powierzchni. Młode zostają przy matce przez kilka lat, ucząc się i cały czas obserwując zachowania samicy, a następnie ją naśladując. Delfiny komunikują się ze sobą przez gwizdy, a każdy z nich jest unikatowy i wyjątkowy. Gwizd delfina wykształca się od młodego wieku, gdy próbuje on powtarzać po matce i jest czymś na podobieństwo swojego własnego imienia.

Kolejne są słonie, które również wyróżniają się ogromną inteligencją i zachowaniem. Słonie są bardzo stadnymi zwierzętami, lubią przebywać razem. Gdy jedno zwierzę z grupy jest zaniepokojone lub zdenerwowane, pozostałe starają się go pocieszyć, wykorzystując kontakt fizyczny. Jak twierdzą naukowcy, tylko garstka ssaków jest zdolna do przejawiania takich zachowań. Słonie komunikują się ze sobą poprzez wołanie, węch lub tupanie, które wywołuje infradźwięki. Oprócz tego, tak samo jak poprzednicy, słonie przechodzą pozytywnie test lustra, potrafią współpracować i kiedy trzeba rozumieją, że do wykonania zadania potrzebują pomocy drugiego osobnika. Przed posiłkiem słonie oczyszczają swój pokarm, używają nieraz w różnych celach narzędzi. Słonie mają niesamowicie dobrą pamięć, a jednym z najlepszych przykładów jest historia dwóch samic, które rozpoznały się po ponad 20 latach rozłąki. To co wyróżnia również słonie jest potwierdzony fakt, że słonie opłakują zmarłych członków stada, a wielka rozpacz po utracie przyjaciela może je wręcz zabić. Taką zdolność do empatii uważa się za zaawansowaną formę wyższej inteligencji.

Na liście nie może zabraknąć oczywiście naszych największych przyjaciół – psów. Często mówi się, że psy dorównują inteligencją dwuletnim dzieciom. Zwierzęta te najlepiej sobie radziły podczas testów o charakterze społecznym. Naukowcy twierdzą, że podczas procesów ewolucyjnych ludzie i psy wypracowali sobie podobne umiejętności, co sugeruje, że niektóre aspekty ewolucji człowieka przypominały takie procesy, które zachodziły w trakcie udomawiania psów. Jednym z zadań testowanych zwierząt było na przykład wskazywanie palcem na elementy, które miały zauważyć psy, które świetnie sobie z tym radziły – a to potwierdza fakt, że był to typ rozumowania i wiąże się z ludzką umiejętnością zrozumienia punktu widzenia drugiej osoby. Psy potrafią rozpoznawać także twarze zwierząt i ludzi, potrafią wyczuwać nastroje towarzyszące człowiekowi, a także są w stanie nauczyć się do 160 słów.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wielkiej inteligencji świń. Co prawda te trzymane w chowie na fermie zwykle są bardziej zestresowane, nie mają zwykle zbyt dużo miejsca i ich życie różni się od życia świń żyjących w warunkach naturalnych lub jako towarzysze ludzi, więc ich zachowania mogą się różnić. Mimo tego, świnie, które żyją pozbawione takich ograniczeń są jednymi z najinteligentniejszych zwierząt. Ich zdolności poznawcze są porównywalne do zdolności 3-letnich dzieci, mają umiejętność szybkiego uczenia się, mają bardzo dobrą pamięć i są ciekawe otoczenia. Zwierzęta te trzymane w domu są w stanie reagować na swoje imię i przybiegać zawołane, a w stadzie tworzą silne więzy, uczą się zachowań innych osobników i wykorzystują często wiedzę o przeciwniku podczas walk, na przykład o pokarm. Świnie mają również bardzo dobrą orientację w terenie, potrafią wrócić do domu nawet jeśli wymaga to pokonania dużego dystansu.

Wykop!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
*