– Na co dzień widzimy, że dla chorych nasza pomoc jest bezcenna – wywiad z Janiną Markiewicz-Wasilewską, prezes firmy PULS-MEDIC Sp. z o.o.

Życie bywa przewrotne i to częściej, niż się nam wydaje. Nie raz dochodzi do sytuacji, w której musimy zapewnić bliskiej nam osobie opiekę, jednak nie posiadamy wystarczających umiejętności czy zwyczajnie czasu, aby odpowiednio zadbać o chorego. W takich okolicznościach warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, którzy będą w stanie zaspokoić potrzeby pacjenta i pomóc, na przykład w przypadku przewlekłej choroby. Firma PULS-MEDIC Sp. z o.o. na rynku usług medycznych działa od ponad 17 lat. Jest liderem w regionie województwa pomorskiego. Świadczy usługi zarówno medyczne jak i dydaktyczne w ramach kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Prowadzi 5 gabinetów lekarskich w Gdańsku. Jakość oferowanych usług wyznacza misja firmy – „Budujemy profesjonalne pielęgniarstwo”. Między innymi o tym dla kogo skierowane są usługi domowe i jak z nich skorzystać opowiedziała nam Janina Markiewicz – Wasilewska, prezes firmy PULS-MEDIC Sp. z o.o.

_____________________________________________________________

Kto powinien skorzystać z usług pielęgniarskich w warunkach domowych?

Wypisanie przewlekle chorego ze szpitala do domu oznacza rewolucję w życiu każdej rodziny. Opieka nad pacjentem przewlekle chorym i niepełnosprawnym wymaga poświęcenia mnóstwa czasu, cierpliwości, nabycia pewnych umiejętności pielęgniarskich  (np. przy robieniu zastrzyków, zmiany opatrunków, pielęgnacji chorego w łóżku), opiekuńczych czy rehabilitacyjnych. Nie każdy może rzucić pracę, nie każdy potrafi odpowiednio dbać o chorego, a jednocześnie każdy chce zrobić wszystko, by jego bliski jak najszybciej wrócił do zdrowia, czy po prostu czuł się lepiej, czy też pragniemy dla naszego bliskiego podniesienia komfortu, jakości życia. PULS – MEDIC Sp z o.o. od 2005 roku kontraktuje świadczenia w zakresie pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej. Taka forma sprawowania opieki nad niesamodzielnymi i przewlekle chorymi w domu była innowacją na gdańskim rynku usług medycznych. Byliśmy pierwszą firmą, która zakontraktowała świadczenia dla pacjentów niesamodzielnych i przewlekle chorych, wymagających profesjonalnej, specjalistycznej opieki pielęgniarskiej, diagnostyki oraz rehabilitacji w warunkach domowych. Każda wizyta w domu pacjenta oprócz pielęgnacji i wykonywanych świadczeń pielęgniarskich to również edukacja chorego i ich bliskich w zakresie samoopieki i samopielęgnacji.

Co oznacza opieka długoterminowa domowa? Jak długo i w jakich godzinach pielęgniarka może przychodzić do pacjenta?

To opieka nad obłożnie i przewlekle chorym przebywającym w domu. Może nią być objęty pacjent, który nie wymaga leczenia w warunkach stacjonarnych, jednak ze względu na istniejące problemy zdrowotne potrzebuje systematycznej i intensywnej opieki pielęgniarskiej w warunkach domowych. Pielęgniarską opiekę długoterminową domową zapewniamy pacjentom codziennie od godziny 8 do 18. Opieka realizowana jest we współpracy z lekarzem pierwszego kontaktu, pielęgniarką rodzinną, a także specjalistami różnych dziedzin medycyny i dostosowana jest do potrzeb zdrowotnych pacjenta. Aby otrzymać więcej informacji zapraszamy do naszego gabinetu przy ulicy Kaletniczej. W tej placówce nasze pielęgniarki prowadzą konsultacje dot. opieki długoterminowej domowej bądź udzielają informacji telefonicznie. Również na naszej stronie internetowej www.pulsmedic.pl można znaleźć wiele informacji o warunkach objęcia opieką długoterminową, o naszych gabinetach i świadczeniach pielęgniarskich.

Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z długoterminowej opieki domowej?

Opiekę świadczymy pacjentom, którzy po otrzymaniu skierowania od lekarza kwalifikują się na podstawie otrzymanych punktów według skali Barthel. To międzynarodowa skala, która ocenia sprawność ruchową chorego i pomaga określić, opisać, jakie czynności chory może wykonywać sam i w jakim zakresie potrzebuje pomocy.
Mamy świadomość, że osób, które z takiej pomocy powinny skorzystać jest wiele. Z drugiej strony fundusze, które na ten cel przeznacza rząd to kropla w morzu potrzeb. Środki, którymi dysponujemy zapewniają opiekę świadczoną aktualnie przez 7 pielęgniarek dla jedynie około 40-stu pacjentom. A potrzeby są dużo, dużo większe…

Czy zapewniacie też Państwo opiekę położnej w razie porodu domowego?

Domowe porody są popularne, a nawet zalecane na zachodzie. W Polsce nie są jeszcze tak rozpowszechnione. Aktualnie nie praktykujemy przyjmowania porodów w warunkach domowych. Zapewniamy jedynie kompleksową opiekę kobiecie przed i po porodzie. Zaleca się, i to właśnie praktykują nasze położne, aby kobietę ciężarną objąć opieką od 21 tygodnia ciąży. Od tego okresu zapraszamy przyszłe mamy do uczestnictwa w zajęciach Szkoły Rodzenia „PULS-MEDIC”. Podczas wieczornych spotkań nasze położne dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Kameralne grupy umożliwiają wymianę doświadczeń i nabranie umiejętności, które są niezbędne, gdy w domu pojawia się malutkie dziecko. Podczas każdego spotkania odbywają się również ćwiczenia profilaktyczne odpowiednie dla kobiet ciężarnych połączone z ćwiczeniami oddechowymi i relaksacją. Szkoła Rodzenia „PULS-MEDIC” mieści się w Gdańsku w przychodni na Suchaninie przy ul. Otwartej 4.

Czy poród domowy jest dla wszystkich, czy może nie każdy powinien się na niego zdecydować?

Poród domowy nie jest rozwiązaniem dla wszystkich kobiet. Najważniejsza jest opinia lekarza prowadzącego ciążę. Kobieta może rodzić w domu gdy ciąża jest fizjologiczna czyli przebiega bez komplikacji. Ciąża powinna osiągnąć etap 38 tygodnia i maksymalnie 42 tygodnia. Aby poród domowy był bezpieczny decyzja o nim powinna być podjęta odpowiednio wcześnie m.in. ze względu na to, aby jak najwcześniej rozpocząć poszukiwanie położnej, która będzie towarzyszyć kobiecie przy porodzie.

Czy można u Państwa uczestniczyć w kursie, dzięki któremu zdobędzie się nowe doświadczenia?

Tak, zajmujemy się również działalnością dydaktyczną, prowadząc doskonalenie zawodowe pielęgniarek i położnych. Posiadamy własną bazę dydaktyczną, sale wykładowe w dobrej lokalizacji w centrum Gdańska i od ponad 17 lat systematycznie rozwijamy ofertę szkoleniową, jako organizator kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Umożliwiamy podniesienie kompetencji i praktycznych umiejętności w ramach szkoleń specjalizacyjnych, kursów kwalifikacyjnych, specjalistycznych oraz dokształcających. Do współpracy zapraszamy wykładowców z ośrodków akademickich oraz personel medyczny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Oferta prowadzonych przez nas szkoleń i kursów dedykowana jest dla pracowników medycznych na terenie całego województwa pomorskiego. Plan szkoleń i kursów przygotowujemy zgodnie z zapotrzebowaniem rynku. W naszym biurze przy ulicy Dyrekcyjnej codziennie udzielamy informacji związanych z aktualną ofertą. Osobom zainteresowanym zapisaniem się na kurs pomagamy w procesie rejestracji zgłoszenia się na wybrany kurs. Ogólne informacje dostępne są również na naszej stronie internetowej.

Czy oprócz długoterminowej opieki domowej udzielacie Państwo innych świadczeń medycznych?

Prowadzimy pięć gabinetów POZ na terenie Gdańska. Dwa w przychodniach na Chełmie -Chałubińskiego, Buczka oraz gabinety w przychodniach przy ulicach: Aksamitnej, Kaletniczej oraz przy Otwartej na Suchaninie. Zatrudniamy pielęgniarki i położne rodzinne, które swoją opieką zdrowotną obejmują ponad 20 tysięcy mieszkańców. Zakres naszych usług obejmuje różnego rodzaju świadczenia pielęgnacyjne, rehabilitacyjne, diagnostyczne oraz lecznicze proponowane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Dodatkowo nasze pielęgniarki specjalizują się w leczeniu trudno gojących się ran. Nasz personel posiada kwalifikacje i duże doświadczenie w leczeniu ran przewlekłych: odleżyn, owrzodzeń, przetok, stopy cukrzycowej. Przez wszystkie lata działalności na co dzień widzimy, że dla chorych nasza pomoc jest bezcenna. Widzimy na ich twarzach uśmiech, a w oczach wdzięczność. To, że zapewniamy opiekę w ich własnych domach jest bardzo ważne również z psychologicznego punktu widzenia. Te osoby czują się bezpieczniej, są spokojniejsze, szybciej wracają do zdrowia, żyją radośniej. Znane przysłowie mówi, że „starych drzew się nie przesadza”, czyli najbardziej komfortowe jest przebywanie we własnym domu. Także nasza praca sprawia, że nasi pacjenci w opiece długoterminowej czy pacjenci objęci opieką środowiskową mają zapewniona lepszą jakość życia, a dla wielu chorych podnosimy też komfort życia ostatnich tygodni, miesięcy, lat…

 

Wykop!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
*