Opieka to odpowiedzialność – wywiad z Honoratą Sokołowską z agencji Pomocne Dłonie

„W niedalekiej przyszłości podjęcie pracy w opiece w Austrii będzie możliwe tylko po ukończeniu kursu opieki obejmującego 200 godzin teorii i 200 godzin praktyki – my mamy możliwość zapewnienia opiekunom zrobienia takiego kursu w czasie współpracy z nami.” – Honorata Sokołowska, Pomocne Dłonie.


O opiece nad starszymi osobami oraz o agencji „Pomocne dłonie” z Honoratą Sokołowską rozmawiał Kamil Kuchta.

Jakie zagrożenia czyhają na osoby, które na własną rękę chcą szukać pracy za granicą jako opiekun osób starszych?

Największym niebezpieczeństwem w wypadku zawodu opiekuna osób starszych jest brak znajomości przepisów obowiązujących w danym kraju regulujących ten specyficzny zawód. Opiekunowie biorą na siebie odpowiedzialność za zdrowie, życie i często mienie klienta ,  w przypadku braku odpowiednich ubezpieczeń zrobienie błędu może się skończyć ogromnymi konsekwencjami.

Na czym polega praca opiekuna w Austrii?

Opiekunowie z Polski pracują na tych samych zasadach co opiekunowie austriaccy posiadający jednoosobową działalność gospodarcza – to znaczy są członkami WKO (Wirtschafts Kammer Oesterreich) i posiadają ubezpieczenie społeczne, w skład którego wchodzi ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne i zakładowe emerytalne. Wykonują czynności zagwarantowane w ustawie o działalności gospodarczej i są to usługi związane z gospodarstwem domowym – sprzątanie, gotowanie – pomoc w układaniu rytmu życia, funkcje towarzyskie, prowadzenie zeszytu wydatków i pojedyncze czynności pielęgnacyjne – pomoc w higienie osobistej i pojedyncze czynności lekarskie – mierzenie ciśnienia, cukru we krwi .

Jakie cechy powinien mieć kandydat na opiekuna w Państwa firmie?

Od kandydatów na opiekunów osób starszych oczekujemy odpowiedniego wykształcenia – kurs opieki nad osobami starszymi lub długoletniego doświadczenia w zawodzie i oczywiście dobrej znajomości języka niemieckiego.

Czym wyróżnia się agencja Pomocne dłonie?

Wyróżnia nas dobra organizacja i dbałość o jakość usług świadczonych zarówno dla klientów jak i opiekunów. W niedalekiej przyszłości podjęcie pracy w opiece w Austrii będzie możliwe tylko po ukończeniu kursu opieki obejmującego 200 godzin teorii i 200 godzin praktyki – my mamy możliwość zapewnienia opiekunom zrobienia takiego kursu w czasie współpracy z nami.

 

 

 

Wykop!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
*