Jakość ma znaczenie – wywiad z Michałem Gogulskim z Hi End Corner

„Melomani zawsze docenią dobrą jakość i będą dążyli do zdobycia na stałym nośniku danego nagrania oraz odtworzenia go na możliwie najlepszym sprzęcie.”

~ Michał Gogulski, Hi End Corner


O popularyzacji nowej jakości muzyki oraz sprzętu muzycznego najwyższej jakości z Michałem Gogulskim, przedstawicielem sklepu Hi End Corner rozmawiał Kamil Kuchta.

Kamil Kuchta: Jakie czynniki wpływają na jakość muzyki, której słuchamy?

Michał Gogulski: Wszystkie elementy systemu są ważne włącznie z pokojem, w którym umieszczony jest sprzęt. Dla nas punktem wyjścia jest właśnie pomieszczenie. Najpierw dopasowujemy zestaw głośnikowy a do niego odpowiednią elektronikę. Proces doboru i dopasowywania do pomieszczenia zajmuje czasem dużo czasu, czasami wymiana jednego przewodu sygnałowego, głośnikowego czy zasilającego skutkuje dużą zmianą w brzmieniu.

K: Jak zmienia się dziś podejście ludzi do jakości muzyki ?

M: Nie wiem, czy można mówić o zmianie podejścia do jakości w słuchaniu muzyki, zmieniają się raczej narzędzia. Dla ludzi, którzy nie skupiają się na jakości ani rodzaju muzyki – byle coś było w tle – nie ma większego znaczenia źródło. Dzięki serwisom muzycznym na pewno teraz łatwiej i szybciej można posłuchać danego nagrania godząc się przy tym na pewną utratę jakości. Melomani zawsze docenią dobrą jakość i będą dążyli do zdobycia na stałym nośniku danego nagrania oraz odtworzenia go na możliwie najlepszym sprzęcie.

K: Gdzie możemy znaleźć utwory w wysokiej jakości?

M: Najważniejsze jest dobre nagranie. Może znaleźć się na różnych nośnikach, fizycznych i strumieniowych. Modny ostatnio powrót do analogu spowodował wzmożony obrót na starych magnetofonach szpulowych i kupowaniu nagrań możliwie bliskich taśmie „master”.

K: Czy każdy zauważy różnicę? A co jeśli nie mam dobrego słuchu muzycznego?

M: Każdy usłyszy różnicę w jakości sprzętu, nawet jeśli mówi, że słoń mu nadepnął na ucho. Czasami zdarza nam się organizować dla takich ludzi porównania dwóch zestawów. Zawsze klienci słyszą różnicę i potrafią ją dokładnie opisać. A czasami różnicę powoduje tylko wymiana przewodu sygnałowego lub zmiana przewodów zasilających.

K:Jak dobierać sprzęt muzyczny, żeby nie przepłacić, a uzyskać dobrą jakość?

  M: To najtrudniejsze pytanie. Prowadząc od 24 lat sklep zawsze staramy się wybrać do oferty urządzenia najlepsze w relacji cena/ jakość. W rozmowach z klientami musimy często obalać wiele mitów i przesądów wyczytanych z forów i niektórych pism audiofilskich. Radzimy kierować się zdrowym rozsądkiem i nie spieszyć się z wyborem jeśli nie jesteśmy pewni co do jakości. Sprzęt kupuje się dość rzadko i jeśli wydamy dużo pieniędzy na źle brzmiący system czy urządzenie, nieprędko będziemy je w stanie zmienić.

Wykop!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.
*